W dniu 29.03.2019 w wałbrzyskim oddziale DZPK odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom „Konkursu ekologicznego na najciekawszą budkę dla owadów pożytecznych”. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat roli owadów pożytecznych, a zwłaszcza zainteresowanie problemem zmniejszania się populacji pszczół.
   Z powodu dużej liczby prac (170 szt) członkowie komisji konkursowej stanęli przed nie lada wyzwaniem, jakim okazał  się wybór zwycięzców. W końcu po długich i burzliwych obradach udało się wyłonić ósemkę finalistów. Nadesłane budki miały różnorodne kształty, a przy ich wykonaniu zastosowano ciekawe techniki i materiały, co niewątpliwie miało wpływ na ostateczny werdykt. Głównym kryterium  przy ocenianiu prac była kreatywność i funkcjonalność budek.


   Podczas uroczystości zaproszeni goście wysłuchali prelekcji dyrektora DZPK O/ Wałbrzych P. Leszka Mazura na temat znaczenia owadów w przyrodzie, zagrożeń jakie stanowi dla nich np. rozwój przemysłu i zanieczyszczenie środowiska.
   Uczestnicy stanęli na wysokości zadania. Dzięki własnej inwencji i wyobraźni udało im się stworzyć zachwycające „rękodzieła”, które już wkrótce przekażemy do szkół i innych instytucji. Mamy nadzieję, że budki będą służyć nie tylko jako eksponaty wystawowe, ale że zostaną umieszczone w terenie tak, aby znalazły jeszcze tej wiosny owadzich lokatorów.Tekst i zdjęcia: Piotr Ciężki