Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych
w ramach organizowanej
III edycji WARSZTATÓW PLENEROWYCH
pt. „Spotkania z przyrodą  w parkach krajobrazowych Dolnego Śląska”, informuje, że w dniu
20 maja 2016 r. od godz. 9:45 w miejscowości Myślibórz
koło Jawora odbędzie się impreza zamknięta pt.:
„Szkolny Myśliborski Festyn Przyrodniczy – maj 2016”.


  Do udziału w imprezie zaproszone zostały najaktywniejsze szkoły podstawowe z Dolnego Śląska, uczestniczące w zajęciach ekologicznych w ośrodkach edukacyjnych Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w ramach  zadania pt. „Całoroczna edukacja ekologiczna i krajoznawcza realizowana przez DZPK Wrocław w roku 2016”; projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu.


Do realizacji imprezy włączeni zostali wszyscy pracownicy DZPK, którzy na co dzień opiekują się 12 parkami krajobrazowymi położonymi na Dolnym Śląsku.
Ich zadaniem będzie organizacja i pomoc w sprawnym przebiegu Festynu Przyrodniczego oraz warsztatów przewidzianych na ponad  300 osób.
Uczestnicy festynu  podzieleni zostaną na 6 grup i wraz z opiekunami poruszać się będą po przygotowanych ścieżkach dydaktycznych  rozwiązując zadania konkursowe, które obejmują m.in. zagadnienia  przyrodnicze, artystyczne oraz sprawnościowe.
Stanowiska zadaniowe położone będą na terenie nadleśnictwa Jawor
w zróżnicowanym hipsometrycznie terenie (wzgórze Rataj - 350m n.p.m., „Wąwóz Myśliborski”, „Skałka Elfów”- 350m n.p.m.), na terenie gminy Paszowice (Słoneczna Łąka - parking), a także na terenie ośrodka dydaktycznego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu.
Na uczestników festynu czeka mnóstwo zabawy podczas rozwiązywania  zadań, quizów  i  łamigłówek. Organizatorzy przygotowali m.in. ekologiczne wyzwania pod tajemniczymi nazwami jak: Rybacki golf, Wyścig gąsienic, Kopce kreta, Złap obiadek,  Latające klejnoty czy Kłujący komputer.
Dla pasjonatów  przyrody przygotowano różne podchwytliwe konkursy, ujęte formie zabawowej  m.in. Leśne koło wiedzy, Odgadywanie przysłów, rozpoznawanie drzew, zwierząt chronionych i głosów zwierząt oraz Rozróżnianie form ochrony przyrody.
Dla  wysportowanych i cierpliwych uczestników opracowano zadania i gry zręcznościowe pt.: Co w stawie pływa -czyli łowienie i rozpoznawanie ryb żyjących w polskich wodach, Segregowanie odpadów, Wyplatanie warkoczy z siana, Wędrówka ścieżką zmysłów, Skoki żab w workach, oraz Rozpoznawanie skał i minerałów w prawdziwym wulkanie. Dla poszukiwaczy przygód zaplanowano  Bieg patrolowy.
Podczas myśliborskiej majówki prezentowane będzie formikarium oraz żyjące w nim mrówki.  Będziemy mogli samodzielnie zmontować budki dla nietoperzy oraz zwiedzić  ekspozycję muzealną  pt. „Chełmy nasz wspólny dom” w CEEiK w Myśliborzu.
Zapoznamy się  z pracą i narzędziami archeologa podczas wykonywania  prac wykopaliskowych. Dowiemy się jak dawniej powstawał papier podczas jego  czerpania. Poznamy warsztaty dawnych rzemieślników m.in. młynarza, gdzie będziemy mielić zboże kamiennymi żarnami czy tkacza, który pokaże nam jak wyplatać materiał z włóczki czy filcować wełnę. Nauczymy się posługiwać kołem garncarskim, lepić naczynia z gliny oraz je glazurować.
Młodzież podczas festynu będzie mogła skosztować różnych gatunków miodów, wypieczonych i gorących podpłomyków oraz prażonego popcornu.

Wyniki końcowe zostaną ogłoszone na podstawie sumy osiągniętych punktów za wykonanie poszczególnych zadań.


Organizatorzy zapewniają podczas trwania festynu ciepłe posiłki
i napoje przy wspólnym ognisku oraz słodkie „conieco”

Zakończenie i podsumowanie rywalizacji międzyszkolnej oraz wręczenie nagród odbędzie się o godz. 14:00.


•    Za I miejsce organizator ufundował zwycięskiej szkole dwudniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi oraz krajobrazową wycieczkę autokarową po Parku Krajobrazowym „Chełmy”.

•    Za II miejsce organizator jako nagrodę ufundował dwudniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.

•    Za III miejsce organizator ufundował jednodniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa Salamandra” w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.

Ponadto, jako nagrody - dla bibliotek szkół, które zajęły I, II i III miejsce , zostaną przekazane wydawnictwa  o tematyce przyrodniczej.

Dla uczczenia  III edycji „Szkolnego Myśliborskiego Festynu Przyrodniczego – maj 2016” pierwszy raz zostaną wybite dla wszystkich uczestników spotkania metalowe, pamiątkowe monety tzw. „Chełmiaki”.


Miejsce i czas rozpoczęcia zbiórki uczestników Festynu:
Myślibórz, koło Jawora  - PARKING SŁONECZNA ŁĄKA
20 maj 2016 r. godz. 9:45


Kontakt: Aleksandra Panek
Tel. 76 870-80-02 wew. 19  (pn.-pt. 8:00-16:00)


Serdecznie zapraszamy
Organizatorzy